Preventívne prehliadky sú východiskom pre vaše budúce zdravie

Zdielaj

Preventívna prehliadka predstavuje komplexné gynekologické vyšetrenie, ktoré je zamerané na vyhľadávanie a včasnú diagnostiku organických a funkčných porúch ženských pohlavných orgánov. Na takúto prehliadku má nárok každá žena raz za rok po 18. roku života alebo od prvého tehotenstva. 

Dôležitou súčasťou vyšetrenia je dôkladná anamnéza. Ide o rozhovor, pri ktorom lekár dáva otázky na vážne ochorenia v rodine, vaše ochorenia a problémy, pýta sa na alergie, fajčenie a podobne. Na gynekologickej prehliadke sú podstatou otázky zamerané na menštruačný cyklus, poslednú menštruáciu, pravidelnosť menštruácie, pôrody a ich priebeh či ostatné komplikácie v súvislosti s graviditou. Gynekológ sa zaujíma o prsníky, minulé operácie, problémy pohlavného života či ťažkosti s močením.

Následne vám gynekológ zväčšovacím prístrojom –kolposkopom, vyšetrí pošvu a krčok maternice. Robí sa odber na mikrobiologické vyšetrenie a tiež ster na cytologické vyšetrenie krčka maternice zameraný na prevenciu rakoviny krčka. V rámci verejného zdravotného poistenia má žena v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky nárok na cytologické vyšetrenie krčka maternice od veku 23 rokov. Prvé dva odbery sa zrealizujú raz za rok, v prípade negatívnych výsledkov týchto dvoch odberov následne každé tri roky. Ďalej sa robí vyšetrenie rukou, ktoré posudzuje veľkosť maternice, bolestivosť, pohyblivosť maternice a vnútorných ženských orgánov. 

Dôležitou súčasťou je aj  vyšetrenie orgánov podbruška ultrazvukom. Raz za dva roky vám odporúčam vyšetrenie prsníkov a priľahlých lymfatických uzlín ultrazvukom. Ak máte 40 rokov a viac odporúčam mamografické vyšetrenie prsníkov. O výsledky vyšetrení je potrebné, aby ste sa zaujímali. Niektoré výsledky sa síce dozviete hneď, o iných sa dohodnete s lekárom či vám ich oznámi telefnicky alebo e-mailom.   

Preventívne prehliadky sú veľmi dôležité z pohľadu pravidelnosti. Je pozitívne, že pri nich rozpoznáme zdravotné riziká včas a zachytíme ochorenie v počiatočnom štádiu, keď je ľahšie liečiteľné a má samozrejme aj lepšiu prognózu. 


Zdielaj

Comments are closed.